قهوه

  اطلاعات با موفقیت در سامانه ثبت گردید

تاریخچه قهوه:
گفته می‌شود کشت دانه های ارزشمند قهوه از شبه جزیره عرب آغاز شد و در قرن 16 میلادی در کشورهای ایران، مصر، سوریه و ترکیه شناخته شد. نوشیدنی قهوه آنچنان محبوبیتی داشت که مردمان اروپا که به شرق و خاورمیانه امروزی سفر می‌کردند، پس از برگشت به کشور خود، داستان های بسیار زیادی از این نوشیدنی نقل می کردند؛ به طوری که قهوه در قرن 17 میلادی وارد اروپا شد و به سرعت به شهرت رسید.
برخی نیز می‎گویند اولین بار قهوه در ایران در دوره صفویه توسط زائران مکه وارد شد و با توجه به تلخی زیاد، به سرعت در بین مردم محبوبیت یافت، به طوری که شاه عباس مراسم ویژه قهوه خوردن و حتی قهوه‌خانه‌هایی را ایجاد کرد.
قهوه‌های عربی و ترک جز اولین قهوه‌های ورودی به ایران بودند که اولین طرفداران خود را در شهرهای خوزستان، یزد و کرمان پیدا کردند و جایگزینی مناسبی برای نوشیدنی‌های الکلی شد.
قهوه در کدام سرزمین‌ها بیشتر تولید می‌شود؟
با توجه به محبوبیت این نوشیدنی، تولیدکنندگان آن در جهان بیش از 70 کشور است که هر یک از کشورها نقش متفاوتی در فراگیری قهوه داشته‌اند.
گرچه کشورهای مختلفی تولید کننده قهوه به شمار می‌روند اما بیشتر تولید جهانی از 5 تولید کننده برتر حاصل می شود: برزیل، ویتنام، کلمبیا، اندونزی و اتیوپی.
برزیل به عنوان نماد تولیدکننده قهوه در جهان است و یکی از محرک‌های اصلی اقتصاد این کشور قهوه بوده. این کشور به دلیل دارا بودن مزرعه‌های فراوان باعث شده تا 60 درصد قهوه سالانه جهان را این کشور تولید کند.  
ویتنام تولید کننده شماره یک قهوه روبوستا در جهان است که بیش از 40% از تولید جهانی در سال 2019-2020 را به خود اختصاص داده است.
کلمبیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دانه عربیکا در جهان به دلیل اقلیم خاص این کشور است
اندونزی موقعیت جغرافیایی این کشور که نزدیک به خط استوا است، باعث تولید قهوه با کیفیت شده است. 85 درصد از تولید اندونزی صادر می شود.
اتیوپی تولیدکننده معروف قهوه عربیکا بوده که تولید آن در سال 2016  به 384 هزار تن رسیده است. 28 درصد از صادرات سالانه اتیوپی قهوه است.
انواع قهوه:
قهوه‌های عربیکا و روبوستا دو نوع از مرغوب‌ترین قهوه‌های جهان به شمار می‌رود که از لحاظ میزان کافئین، قهوه روبوستا در درجه بالاتری قرار دارد. حال با این تفاسیر مابقی قهوه های تولیدی بر مبنای این دو نوع قهوه می باشد؛ از جمله قهوه ترک، فرانسه و ...
میزان رست قهوه ها، درصد کافئین و اندازه ذرات قهوه باعث تمایز آنها از یک دیگر شده است که در ادامه به آن می پردازیم
رست قهوه چیست؟
رست قهوه به معنای بو یا تفت دادن به شیوه های گوناگون می باشد که به سه دسته ی رست لایت، مدیوم و تیره تقسیم شده است. هرچه رست لایت باشد میزان کافئین و اسیدیته و طعم واقعی قهوه بیشتر می‌شود.
هرچه رست تیره باشد، طعم واقعی قهوه کمتر احساس و طعم تلخی جایگزین آن می شود و علت اصلی این موضوع در تفت دادن زیاد دانه های قهوه می باشد. دانه های قهوه در این دسته، تیره متمایل به سیاه با بافت روغنی و دارای کافئین بسیار پایین می باشد.
کسب و کارهای مبتنی بر قهوه
در حال حاضر قهوه بخشی از سبد بسیاری از خانواده‌ها است. از دیگر سو، در فضاهای تفریحی و گردشگری نیز، قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب محسوب می‌شود. از این رو کافی شاپها و کافه تریاها از مشتریان پروپاقرص قهوه هستند.
صنایع بسته بندی، سیستمهای توزیعی و بنکداری و ... نیز علاوه بر موارد مذکور میتوانند حلقه‌های این زنجیره کسب و کار باشند.
با توجه به رشد شبکه‌های اجتماعی، بلاگرهای فعال در این حوزه هم می‌توانند ضمن افزایش تعداد مشتریان فروشگاه‌ها، درآمدهای خاص بلاگری برای خود ایجاد کنند.
خواص قهوه
قهوه دارای مواد غذایی ضروری بوده و دارای خواص آنتی اکسیدان بالایی می باشد. یک فنجان قهوه معمولی دارای ویتامین b2، ویتامین b5، ویتامین b1، ویتامین b3، ویتامین b9، منکنز، پتاسیم و منیزیم و فسفر می باشد. در واقع می توان گفت با نوشیدن قهوه در روز، برخی  نیازهای غذایی روزانه خود را تامین کرده‌اید.
همچنین قهوه به دلیل بالابردن میزان متابولیسم و کاهش اشتها، میتواند در کاهش وزن و چربی سوزی در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب، نقش داشته باشد.
همچنین برخی مطالعات نشان داده‌اند مصرف مداوم قهوه می تواند ریسک  ابتلا به برخی بیماری های کبدی و سرطانی را کاهش دهد.
طبق مطالعات انجام شده دانشگاه هاروارد، نوشیدن قهوه باعث کاهش افسردگی و افزایش نشاط می شود. شاید یکی از دلایل پرطرفدار بودن قهوه، همین عامل باشد.
قهوه دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان است که هریک از اینها در پیشگیری بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها موثر هستند.

طرز دم کردن قهوه
برای تهیه نوشیدنی قهوه، آن را می‌توان به صورت‌های مختلف دم کرد که در ادامه با رایج ترین روش ها آشنا خواهیم شد.
قهوه جوش های موکا: در این از قهوه جوش موکا که سه بخش دارد استفاده می شود.  در ابتدا مخزن آب را تا قبل از شیر فشار پر کنید. سپس  دانه های قهوه آسیاب شده را اضافه کنید. بعد از قرار دادن قسمت بالایی موکاپات، برو روی حرارت ملایم و شعله ای قرار دهید و بعد از شنیدن صدای سوت، شعله را خاموش کنید.
قهوه جوش های فرنچ پرس: این نوع قهوه جوش ها مناسب قهوه فرانسه بوده و کمتر از 5 دقیقه آماده نوشیدن می باشد. در ابتدا به اندازه ظرفیت دستگاه آب پر کنید. سپس قهوه های ساییده شده را به داخل  آن ریخته و بعد دوباره آب اضافه کنید. بعد از 4 دقیقه آماده می باشد.
بعد از این مواد می توان به سراغ قهوه جوش های خانگی رفت که هر دستگاه ویژگی و روش خاص خود را داراست.
ویژگی قهوه با کیفیت
•    در مرحله اول قهوه خوب باید اصولی و ارگانیک فرآوری شده باشد و توسط فردی با تجربه و کارآزموده رست شده باشد.
•    قهوه خوب بوی سوختگی و نمناکی نمی‌دهد و از عطر مطبوعی برخوردار است.
•    در هنگام خرید به تاریخ رست شدن آن توجه داشته باشید که زمان زیادی از آن نگذشته باشد.  
•    قهوه خوب در هنگام سرد شدن هم، مزه و عطر خوب خودش را حفظ می‌کند و حتی بدون افزودنی‌های مختلف مثل شیر و شکر، مزه خوبی دارد.
و اما بهترین راه نگهداری قهوه در ظرف های در بسته و دور از هوا، رطوبت و گرما می باشد.
چگونه از خوردن قهوه لذت ببریم؟
نوشیدن قهوه با رعایت و دانستن آداب و نکاتی بسیار لذت بخش تر می شود و حس و حال بهتری در فرد ایجاد می کند.
•    بهتر است قبل و بعد از وعده های غذایی سنگین قهوه نخورید.
•    قبل از اینکه نوشیدن قهوه را شروع کنید، نوشیدنی خود را بو کنید در واقع بخشی از لذتی که از خوردن قهوه نصیبتان می شود، به واسطه بو کردن آن است.
•    برای اینکه از قهوه خوردن لذت بیشتری ببرید، حتما پیش از آن، یک لیوان آب میل کنید. البته برخی هم دوست دارند بعد از خوردن قهوه یک لیوان آب بنوشند تا دهانشان خشک نشود و احساس تلخی نکنند.
•    افرادی که قهوه شیرین را به قهوه تلخ ترجیح می دهند، می توانند علاوه بر شکر از شیرین کننده هایی مثل عسل و یا سیروپ های طعم دار استفاده کنند تا هم از نوشیدن قهوه لذت ببرند و هم از شیرینی آن.
پایان
اگر شما هم به دنبال حس و حال خوب هستید، دانه های ارزشمند قهوه میتوانند همراهی بی نظیری در لحظات شادی و تنهایی داشته باشند.
در کنار تمام نوشیدنی‌های گرم مثل چای، دمنوش و ... قهوه را نیز به عنوان یک عنصر ثابت اضافه کنید.

فعالیت بنیان صنعت نوآوران اسپاد بصورت یک شخص حقوقی مستقل و منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. و این شرکت هیچگونه وابستگی به ارگانها و نهادهای دولتی و امنیتی ندارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت بنیان صنعت نوآوران اسپاد است